23.09.2024 r.

Większość osób kojarzy czym jest wynik ze stężeniem cholesterolu całkowitego. Niektórzy znają nawet główne różnice pomiędzy cholesterolem LDL i HDL. Jednak, oto w tym w miarę uporządkowanym spisie, pojawia się nowy gracz, czyli nie-HDL cholesterol.

W tym artykule wytłumaczę Ci, co to znaczy cholesterol nie-HDL oraz dlaczego, słusznie, zyskuje on na popularności i zdobywa punkty dodatnie 😉

Dołącz do czytelników newslettera i odbierz bezpłatne Kompendium, które pomoże Ci zrozumieć, co właściwie mówi Twój wynik lipidogramu. I co z tym zrobić.

1. Co to znaczy cholesterol nie-HDL?

Cząsteczki cholesterolu, ze względu na swój lipidowy charakter, nie lubią się z wodą. Jest to dla naszego organizmu pewnego rodzaju wyzwanie, ponieważ transport cholesterolu odbywa się w naczyniach krwionośnych. A naczynia krwionośne wypełnione są krwią, która to jest roztworem wodnym. Co zatem zrobić z tym fantem?

Można na przykład – i tak właśnie rozwiązała to natura – zapakować substancje lipidowe do specjalnych transporterów, których rolę pełnią w naszym organizmie lipoproteiny. Więcej o tym procesie i roli apolipoproteiny B, pisałam w tym wpisie.

Kiedy widzisz na swoim wyniku lipidogramu zapis np.: HDL cholesterol 50 mg/dl, oznacza to wartość stężenia cholesterolu transportowanego przez lipoproteiny HDL o wysokiej gęstości (High Density Lipoprotein).

Czym zatem jest cholesterol nie-HDL i po co go wyodrębniać?

Lipoproteiny, takie jak HDL czy LDL transportują cząsteczki cholesterolu we krwi.
Zdjęcie: mali desha

Lepszy czynnik ryzyka miażdżycy

Analogicznie, mamy tu do czynienia ze stężeniem cholesterolu transportowanego przez lipoproteiny inne niż HDL, czyli te które zawierają w swoim składzie apo B i przez ten składnik budulcowy, mają wpływ na rozwój miażdżycy (są aterogenne).

Do lipoprotein nie będących HDL (nie-HDL) zaliczamy:

  • VLDL (lipoproteina o bardzo niskiej gęstości)
  • IDL (lipoproteina o pośredniej gęstości)
  • LDL (lipoproteina o niskiej gęstości)
  • Lp (a) (lipoproteina a)
  • remnanty TRL (lipoproteiny bogate w trójglicerydy)

Oznaczenie (lub wyliczenie, zależy o której frakcji mówimy) stężenia cholesterolu w danej frakcji lipoprotein, daje nam tak na prawdę pośrednio pojęcie o stężeniu samych lipoprotein, które inicjują powstawanie blaszki miażdżycowej.

Ponieważ ok. 95% cholesterolu nie-HDL stanowi frakcja LDL, wcześniej przyjmowaliśmy ją jako wystarczającą do szacowania zagrożenia miażdżycą.

Jednak, jak się okazuje, czycha tutaj sporo pułapek i to właśnie stężenie nie-HDL-C wiarygodniej koresponduje z faktycznym ryzykiem sercowo-naczyniowym1. M. in. dlatego, że obejmuje również remnanty (resztki) lipoprotein bogatych w trójglicerydy, które mają duży wpływ zwiększający poziom szacowanego ryzyka.

Ryzyko sercowo naczyniowe i cholesterol nie-HDL. Co to jest nie-HDL cholesterol? co to znaczy nie-hdl cholesterol? nie-hdl cholesterol normy. cholesterol niehdl
Oszacowanie ryzyka sercowo-naczyniowego, czyli prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań, jak udar mózgu czy zawał serca, to trudne zadanie. Stale szukamy coraz bardziej precyzyjnych narzędzi i wskaźników, które pozwolą nam przewidzieć możliwość ich wystąpienia u danej osoby.
Zdjęcie: Vitolda Klein

Aktualnie, to właśnie wartości cholesterolu nie-HDL używamy do szacowania ryzyka z użyciem skali SCORE2.

Oczywiście, najbardziej optymalne w tym zakresie jest oznaczenie bezpośrednio apo B, o czym już pisałam na blogu, jednak jest to badanie – póki co – droższe, a więc mniej lubiane, jako przesiewowe.

2. Jak obliczyć cholesterol nie-HDL?

Dobre laboratoria oznaczają stężenie cholesterolu nie-HDL i powinieneś mieć ten parametr wyszczególniony na wyniku lipidogramu.

Jeśli jednak trafiłeś na laboratorium, które nie nadąża za wytycznymi (tak o co najmniej kilka lat nie nadąża…), to możesz obliczyć go sam ze wzoru:

Cholesterol całkowity – cholesterol-HDL = cholesterol nie-HDL

3. Jakie są normy dla cholesterolu nie-HDL?

Normy cholesterolu nie-HDL zależą od ryzyka sercowo naczyniowego.

Niektórzy błędnie interpretują tę zależność myśląc, że to stężenie nie-HDL cholesterolu określa ryzyko, czyli „czytają” poniższą tabelę z prawa na lewo.

Owszem, parametr ten jest jednym z czynników, którego używamy do wyliczenia ryzyka (np. u zdrowych osób po 40 rż. możemy je określić wstępnie w skali SCORE2).

Ale kiedy już wiemy, że dana osoba jest osobą o dużym ryzyku sercowo-naczyniowym, to dopiero wtedy sprawdzamy, jakie wartości cholesterolu nie-HDL są dla niej optymalne.

Co to jest nie-HDL cholesterol? co to znaczy nie-hdl cholesterol? nie-hdl cholesterol normy. cholesterol niehdl.
Jaki powinien być poziom cholesterolu nie HDL? Przewidywanie ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych to połączenie sztuki i matematyki 😉
Zdjęcie: Jon Tyson

Normy cholesterolu nie-HDL znajdziesz w poniższej tabeli (na podstawie Wytycznych ESC 2021 r.):

Nie-HDL cholesterol normy:

RyzykoDocelowe stężenie nie-HDL-C
ekstremalne< 70 mg/dl (1,8 mmol/l)
bardzo duże< 85 mg/dl (2,2 mmol/l)
duże< 100 mg/dl (2,6 mmol/l)
umiarkowane< 130 mg/dl (3,4 mmol/l)

Czyli, powyższą tabelę czytaj z lewej na prawo.

Osoba z bardzo dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym –> jej norma nie-HDL to stężenie <85 mg/dl, itd. dla poszczególnych stopni ryzyka.

4. Jak obniżyć wysoki cholesterol nie-HDL?

Jak już pisałam powyżej, >90% frakcji nie-HDL stanowi LDL, dlatego wszelkie sposoby obniżenia tego parametru – będą jednocześnie obniżały nie-HDL.

Kolejną ważną składową nie-HDL-C są remnanty TRL, których stężenie zależne jest od stężenia trójglicerydów, które transportują. Stąd, sposoby obniżające stężenie trójglicerydów, pośrednio mają wpływ na nie-HDL-C.

W poniższych wpisach znajdziesz skuteczne sposoby, które doprowadzą Cię do celu: „jak zbić cholesterol nie HDL?”:

Mam nadzieję, że wiesz już co to jest nie-HDL cholesterol 🙂

Więcej o innych składowych badania lipidów krwi znajdziesz w moim kompendium, które otrzymasz jeśli zdecydujesz się dołączyć do osób otrzymujących mój co 2-tygodniowy newsletter.

A jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to napisz je w komentarzu na dole strony.


Pamiętaj proszę, że artykuł ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Nie zastąpi osobistej konsultacji z zaufanym lekarzem.