Jakie są najczęstsze ze zmartwień, które możesz mieć po informacji o zakażeniu Helicobacter pylori: Czy można kogoś zarazić? Czy mogę zarazić swoich bliskich przez pocałunek? Jak w ogóle doszło do zakażenia? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w tym wpisie.

Helicobacter pylori domowe sposoby przepisy

Dołącz do czytelników newslettera i odbierz mini e-book z przepisami na Napoje wspomagające leczenie Helicobacter pylori, ze składnikami o udowodnionym naukowo zwalczaniu bakterii.

1. Jak można się zarazić Helicobacter pylori?

Pomimo licznych badań naukowcy wciąż nie są w stanie w 100% stwierdzić, jak konkretnie zakażamy się tą bakterią 1

Wiadomo, że do zarażenia dochodzi głównie w dzieciństwie, w obrębie rodziny (od rodziców, głównie matki lub rodzeństwa).

Najbardziej prawdopodobnymi drogami przenoszenia się bakterii są:

 • droga ustno-pokarmowa (połknięcie materiału zawierającego bakterie – patrz niżej) lub
 • fekalno-pokarmowa (np. nie umycie rąk po skorzystaniu z toalety i przeniesienie bakterii na rękach na przygotowywany posiłek). 

Dziecko na polu namiotowym bierze brudne ręce do buzi
Do zakażenia bakterią dochodzi głównie we wczesnym dzieciństwie.
Zdjęcie: Derek Owens

Sprawdź także: Śniadanie Low Carb. Pierwszy krok do zdrowego stylu życia

W jaki sposób nabywamy bakterię w dzieciństwie?

Najprawdopodobniej dzieci są znacząco bardziej wrażliwe na zakażenie, do którego dochodzi poprzez: 

 • wspólne używanie sztućców, 
 • picie przez jedną słomkę, z jednej butelki 
 • oblizywanie smoczka podawanego dziecku
 • kontakt z treścią wymiotów lub refluksem („ulewanie” u niemowląt) zakażonego
 • głównie w krajach rozwijających się przyczyną może być też skażona fekaliami woda lub żywność.

Co naukowcy sądzą o bytowaniu bakterii w ślinie czy płytce nazębnej? To zależy których spytać, bo znajdziemy sprzeczne dane w tej kwestii.

Według niektórych obecność H. pylori w jamie ustnej jest okresowa i wiąże się raczej z refluksem żołądkowo-przełykowym niż stałym „zamieszkiwaniem” tego lokum. Ale wg. innych kamień nazębny to ważny rezerwuar mikroba.

W krajach o niższym poziomi higieny zanieczyszczona woda może być jednym ze źródeł zakażenia Helicobacter pylori.

Sprawdź także: Co zabija Helicobacter pylori i jakie są objawy zakażenia?

2. Inne czynniki ryzyka zakażenia

Jak zauważono, im wyższy wiek tym wyższy odsetek zakażonych. Nie świadczy to, że można zarazić się od kogoś Helicobacter pylori w wieku dorosłym, bo zdarza się to bardzo rzadko. Raczej odzwierciedla większe narażenie na infekcję w dzieciństwie przez osoby starsze2.

Również status socjoekonomiczny jest bardzo mocno powiązany z zakażeniem. W krajach rozwijających się, gdzie panują gorsze warunki bytowe i przeludnienie, stwierdza się nawet do 90% zakażonych w populacji (kraje Dalekiego Wschodu i Afryka). Podczas gdy w USA jest to tylko ok. 30% i notowana jest tendencja spadkowa w ich liczbie. 

Badania na Helicobacter pylori – sprawdź, jak wykryć bakterię.

Natomiast Polska plasuje się w końcówce listy krajów rozwiniętych z dość wysokim odsetkiem 60-70% dorosłych i 10-30% dzieci.

Rozpowszechnienie infekcji Helicobacter pylori na świecie.

Rozpowszechnienie infekcji Helicobacter pylori na świecie. Zauważ szczególnie wysoki odsetek zakażonych w Afryce subsacharyjskiej, Ameryce Południowej, Rosji i na Bliskim Wschodzie. Z kolei Australia, Ameryka Północna i Europa Północna oraz Zachodnia mają najniższe wskaźniki zakażeń. W Polsce (ciemnozielona) jest to ok. 67% osób.
Michael D. Burkitt, Carrie A. Duckworth, Jonathan M. Williams and D. Mark Pritchard Helicobacter pylori-induced gastric pathology: insights from in vivo and ex vivo models. Na licencji CC BY 3.0

3. Czy można się zarazić Helicobacter pylori przez pocałunek?

Jest bardzo mało prawdopodobne, aby zarazić się Helicobacter pylori przez pocałunek. 

Na przykład, w jednym z badań 3 naukowcy sprawdzili obecność bakterii i jej genotypu (czyli genetycznego „odcisku palca”) w żołądku u współmałżonków. Na tej podstawie ustalono, że:

 1. Z 70 par – jedynie u 21 zakażenie obejmowało obojga partnerów
 2. Spośród tych 21 par – jedynie u jednej znaleziono ten sam genotyp Helicobacter. Natomiast w pozostałych parach małżonkowie mieli różne typy bakterii, które prawdopodobnie nabyli w dzieciństwie z różnych źródeł. 

Zasadniczo, zakażenia u starszych dzieci i dorosłych są bardzo rzadkie4.

Czy można się zarazić Helicobacter pylori przez pocałunek? Bakteria Helicobacter pylori czy można kogoś zarazić? Helicobacter pylori jak się zarazić? Jak można się zarazić Helicobacter?
Zdjęcie: Jonathan Borba

Sprawdź także: Dieta przy Helicobacter pylori – jakie produkty niszczą bakterię i leczą żołądek?

4. Czy mogę zarazić swoje dziecko Helicobacter pylori?

Tak, uwzględniając drogi zakażenia, które opisałam wcześniej, możesz „przekazać” bakterię dziecku. Podobnie, jak może się ono zakazić od starszego rodzeństwa. Aby zmniejszyć to ryzyko:

 • przestrzegaj zasad higieny (mycie rąk) 
 • unikaj sytuacji przeniesienia mikrobioty ze swojej jamy ustnej do buzi dziecka (oblizywanie smoczków, łyżeczek w trakcie karmienia itp.). 
 • ucz dzieci, aby nie piły z tej samej butelki
 • myj owoce i warzywa przed podaniem ich dziecku
 • pijcie tylko przegotowaną/butelkowaną wodę podczas przebywania w krajach rozwijających się
Czy można zarazić dziecko Helicobacter pylori? Bakteria Helicobacter pylori czy można kogoś zarazić? Helicobacter pylori jak się zarazić? Jak można się zarazić Helicobacter? Czy można się zarazić Helicobacter pylori przez pocałunek?
Oblizywanie smoczka lub łyżeczki dziecka podczas karmienia może być jedną z dróg zarażenia go Helicobacter pylori.
Zdjęcie: Gabe Pierce

Dlaczego, pomimo narażenia na takie same czynniki, jako dorośli zakażamy się bardzo rzadko? Nie wiadomo. Możliwe, że w wieku wczesnodziecięcym z nieznanych jeszcze powodów, jesteśmy dużo bardziej podatni na kolonizację bakterią, niż w wieku późniejszym.

Sprawdź także: Leczenie naturalne Helicobacter pylori – co stosować u dzieci oraz w ciąży?

5. Czy zakażenie Helicobacter pylori może być korzystne?

Jednak, czy napewno bakteria, która kolonizuje ludzkie żołądki od ok. 100 000 lat, 5 urządzając się w nas niczym w kwasotermalnym SPA, jest wyłącznie czarnym charakterem?

Okazuje się, że zarażenie Helicobacter pylori nie musi być jednoznacznie szkodliwe. Może odrobinę uspokoją Cię te dane nawet, jeśli to tylko łyżka miodu w beczce dziegciu.

 • Stymulując układ immunologiczny bakteria może zmniejszać ryzyko rozwoju astmy i alergii 6.
 • Wpływa na zmniejszenie wydzielania greliny (hormon pobudzający łaknienie), co może prowadzić do utrzymania prawidłowej masy ciała 7.

Oczywiście, nie bagatelizuję tej potencjalnie rakotwórczej bakterii. Nie mam na celu „wybielania” H. pylori. Chcę tylko zaznaczyć, że zależności międzygatunkowe są bardziej złożone, niż nam się może na pierwszy rzut oka wydawać.

Być może Helicobacter jest jednym z gatunków wchodzących w skład naszej naturalnej mikrobioty od tysięcy lat? A korzyści z jego eradykacji zawsze wiążą się z jakimiś konsekwencjami?

Wymaga to napewno dalszych badań.

Otzi helicobacter pylori w zoladku
Helicobacter pylori współżyje z człowiekiem od wielu tysięcy lat. Na zdjęciu – rekonstrukcja Ötziego (Iceman), mężczyzny żyjącego do 3230 r. p.n.e., którego mumię w alpejskim lodowcu znaleźli turyści. W zawartości jego żołądka wykryto DNA H. pylori.
Źródło: commons.wikimedia.org CC BY-SA 4.0

Jakie są aktualne schematy leczenia Helicobacter pylori oraz jakich 8 najczęstszych błędów unikać podczas terapii dowiesz się z moich poprzednich wpisów.

Jeśli masz jakieś pytania – śmiało pisz w komentarzach! 🙂

Data wpisu: 14.02.2023 r.


Pamiętaj proszę, że artykuł ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Nie zastąpi osobistej konsultacji z zaufanym lekarzem.