Zakażenie żołądka przez Helicobacter pylori to palący problem w skali świata (dla niektórych – nomen omen palący 🙂 ). Dotyka bardzo wielu osób i może mieć groźne powikłania.

Niestety dzięki przystosowaniu tej małej maszkary do naszych żołądków – bardzo trudno ją wytępić, a leczenie kilkoma antybiotykami przypomina spuszczenie bomby atomowej na naszą naturalną mikrobiotę.

Dlatego w pełni rozumiem wątpliwości wielu pacjentów i próbę znalezienia naturalnych sposobów walki z tą infekcją. Takich, które mamy szansę przeżyć 😉

leczenie naturalne helicobacter pylori
Infekcja Helicobacter pylori jest jednym z najpowszechniejszych zakażeń na świecie. W samej Polsce dotyka ok. 25,5 mln.

Eksperci zalecają wytępienie bakterii w każdym przypadku jej wykrycia w żołądku, jednak nie u wszystkich jest to możliwe. Czy jest jakaś alternatywa dla dzieci, kobiet ciężarnych i osób, które nie mogą lub nie chcą poddawać się eradykacji?

Nie łudźmy się. Laur zwycięstwa w całkowitym pozbyciu się bakterii z organizmu przypada konwencjonalnej terapii antybiotykowej, o której pisałam w innym poście. Jeśli należysz do grupy ryzyka powikłań zakażenia i nie masz przeciwwskazań do jej stosowania, to lepiej nie eksperymentuj.

Jeśli jednak jest inaczej i chcesz spróbować leczenia naturalnego Helicobacter, to istnieje kilka sposobów, aby przynajmniej ograniczyć infekcję lub zredukować liczbę bakterii. Sprawdźmy jakich.

Helicobacter pylori domowe sposoby przepisy

Dołącz do czytelników newslettera i odbierz mini e-book z przepisami na Napoje wspomagające leczenie Helicobacter pylori, ze składnikami o udowodnionym naukowo zwalczaniu bakterii.

1. Laktoferyna w leczeniu naturalnym Helicobacter pylori

Laktoferyna jest białkiem obecnym w mleku większości ssaków oraz w wielu innych wydzielinach błon śluzowych, ślinie, łzach.

Jej niedobór wiąże się z większą podatnością na infekcje.

Działa też przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo m.in. hamując wnikanie do komórek, a co za tym idzie rozwój zakażenia.

Ale czy laktoferyna ma zastosowanie w leczeniu naturalnym Helicobacter pylori?

Okazuje się, że ma. W jednym z badań 1 naukowcy podawali pacjentom bydlęcą laktoferynę w dawce 200 mg 2 x dziennie przez 12 tygodni.

Po tym czasie wyniki testów oddechowych były o conajmniej 50% niższe u 32,3% osób (vs. 3,6% z grupy kontrolnej otrzymującej placebo).

leczenie naturalne helicobacter laktoferyna
Największe stężenie laktoferyny ma siara (colostrum), czyli pierwsze mleko – nawet do 7x więcej niż mleko późniejsze. Poza typową, przeciwdrobnoustrojową aktywnością, laktoferyna działa również antyoksydacyjnie, immunostymulująco, neuroprotekcyjnie, antynowotworowo. W szklance krowiego mleka znajdziemy 25-75 mg tego białka2.
Zdjęcie Simon Maisch

Dodanie laktoferyny do standardowej terapii lekowej 3, też znacząco zwiększa jej skuteczność.

Wygląda więc na to, że zastosowanie tej substancji pomaga zarówno w leczeniu naturalnym, jak i w konwencjonalnym.

Laktoferyna a Helicobacter – wnioski:

  • W Polsce dostępne są preparaty laktoferyny w postaci suplementów diety*, dopuszczone do stosowania już u niemowląt.
  • Laktoferyna w sklepowych preparatach jest białkiem mleka krowiego, więc nie stosuj jej w razie alergii na te białka.
  • Stosowanie laktoferyny bez leków nie doprowadzi do całkowitego wyleczenia, a po jej odstawieniu bakterie zapewne znów namnożą się w żołądku.

2. Zioła na Helicobacter pylori

Na rynku jest mnóstwo mieszanek ziołowych, mających zwalczać H. pylori. Pytanie jednak brzmi, które z ich składników faktycznie mają takie właściwości?

zioła na helicobacter. Lukrecja.
Nie ma wystarczających dowodów na skuteczność i na brak skuteczności naparów ziołowych w leczeniu naturalnym Helicobacter pylori.
Zdjęcie: Landis Brown

Korzeń lukrecji (Glycyrrhiza glabra)4,5 wykazuje działanie hamujące na tę bakterię, chociaż w badaniach zazwyczaj wykorzystywany jest metanolowy ekstrakt, a nie zwykły napar z suszonych ziółek (w tym pierwszym jest znacznie większe stężenie substancji aktywnych).

Podobnie sprawa wygląda z innymi ziołami. Badania ich leczniczego wpływu są bardzo skąpe, a jeśli już się pojawiają, to dotyczą właśnie tych mocniejszych ekstraktów metanolowych. Najuczciwiej więc przyznać, że nie ma dowodów na skuteczność czy brak skuteczności naparów ziołowych.

Wpływ kurkumy, imbiru i zielonej herbaty – patrz punkt 6.

3. Probiotyki w leczeniu naturalnym Helicobacter pylori

Probiotyk zawierający Lactobacillus reuteri szczep DSM17648, o którym pisałam w innym wpisie, może rozpoznać i złapać H. pylori, a następnie taki konglomerat z walczących bakterii jest wydalany z żołądka6.

Probiotyki a Helicobacter – wnioski:

  • Istnieją suplementy diety* zawierające L. reuteri DSM 17548 w składzie, zarejestrowane od 3. rż.
  • Regularne przyjmowanie preparatu powinno zmniejszać ilość bakterii w Twoim żołądku oraz w efekcie doprowadzić do redukcji stanu zapalnego błony śluzowej.
  • Po odstawieniu suplementu mikrob najprawdopodobniej znów się namnoży i zacznie dewastować śluzówkę. Nie ma długofalowych badań, które wykazałyby czy jest możliwa całkowita eradykacja bakterii z organizmu tą metodą.

Sprawdź także: Psychobiotyki w jedzeniu. Czy wspomagają leczenie depresji i lęku?

4. Leczenie naturalne Helicobacter a guma mastyksowa (mastyks, mastic gum)

Guma mastyksowa jest rodzajem żywicy otrzymywanej z krzewów Pistacia lentiscus. Już Hipokrates zalecał jej stosowanie przy wrzodach żołądka. A co na to nauka?

Nic konkretnego. Dane z badań o skuteczności gumy mastyksowej są sprzeczne.

Część badań potwierdza bakteriobójcze właściwości w stosunku do H. pylori oraz leczenie wrzodów dwunastnicy u części pacjentów przyjmujących mastyks7,8(główną przyczyną wrzodów jest właśnie zakażenie tą bakterią).

Jednocześnie znaleźć można wyniki przeczące tym doniesieniom9,10.

leczenie naturalne helicobacter mastic gum, mastyks, guma mastyksowa
Guma mastyksowa pochodzi z upraw Pistacia lentiscus z greckiej wyspy Chios. Po zranieniu, z pnia wypływa żywica o właściwościach bakteriobójczych. Mastyks wykorzystywany jest na problemy gastryczne od ponad 2500 lat.
Zdjęcie: Palden Dorenský, CC BY-SA 4.0

Guma mastyksowa a Helicobacter – wnioski:

  • Mastyks jest dostępny w licznych suplementach diety*, które mają dość wysokie ceny – zwłaszcza, jak na jego wątpliwe działanie. Myślę, że lepiej zainwestować w bardziej wiarygodne preparaty, ale jeśli masz ochotę to próbuj 🙂

5. Ptasie przeciwciała IgY przeciwko Helicobacter pylori

Kolejnym internetowym hitem w naturalnym leczeniu Helicobacter są przeciwciała ptasie IgY. Można je znaleźć w surowych żółtkach jaj lub specjalnych preparatach zawierających wyizolowane przeciwciała.

Faktycznie badania na myszach11,12 potwierdzają bardzo dobre efekty w postaci zahamowania infekcji i ustąpienia zmian zapalnych w żołądku oraz zmniejszenia ilości przeciwciał we krwi.

Jednakże, w badaniach tych nie podawano zwierzętom żółtek z przypadkowych jaj, ale specjalnie przygotowane preparaty.

I nie chodzi tu nawet o trawienie przeciwciał, ponieważ okazują się być zaskakująco odporne na warunki panujące w żołądku.

Ważne jest to, czy będą one „rozpoznawały” H. pylori i jednocześnie nie niszczyły naszej naturalnej mikrobioty.

przeciwciala IgY leczenie helicobacter
Tak, jak my przekazujemy dzieciom ochronne przeciwciała z mlekiem matki, tak u ptaków gromadzą się one w żółtku jaja. Pojawia się coraz więcej badań z wykorzystaniem specyficznych IgY w wielu chorobach13.
Zdjęcie: Aditya Tma

Sprawdź także: Nawrót Helicobacter pylori? Poznaj 8 najczęstszych przyczyn niepowodzenia terapii.

Jak powstają ptasie przeciwciała IgY?

Aby otrzymać takie preparaty, naukowcy wstrzykiwali kurom fragment ureazy (enzymu umożliwiającego przeżycie Helicobacter w kwaśnym soku żołądkowym) lub VacA (toksyny produkowanej przez bakterię), aby pobudzić produkcję specyficznych IgY – przeciwko tym konkretnym białkom (czyli mówiąc w skrócie – ptaki były szczepione).

Następnie, po złożeniu przez kury jaj – izolowali te przeciwciała z żółtek i podawali doustnie myszom przez kilka tygodni. To leczenie powodowało ustąpienie stanu zapalnego żołądka.

Ptasie przeciwciała IgY a Helicobacter – wnioski:

  • W żółtkach sklepowych jaj nie znajdziemy IgY niszczących specyficznie Helicobacter pylori
  • W preparatach weterynaryjnych (dla drobiu, cieląt) też nie występują specyficzne p/ciała na tę bakterię. No i oczywiście nie są przygotowane do spożycia przez człowieka.
  • Jedyny preparat na jaki się natknęłam na Polskim rynku, którego producent deklaruje, że zawiera IgY z żółtek od kur uodpornionych na H. pylori – jest suplementem diety[*] i zawiera sporo węglowodanów i słodzika, firma nie budzi też mojego zaufania.
  • Niemniej jeśli masz dostęp do wiarygodnego preparatu ze specyficznymi przeciwciałami przeciwko Helicobacter pylori – będzie to bardzo dobre źródło wspomagania terapii konwencjonalnej, a jako pojedynczo stosowany środek leczniczy powinien się sprawdzić w ograniczeniu ilości bakterii w żołądku i zmniejszeniu stanu zapalnego. Ale tylko w trakcie jego stosowania, później bakterie znów się namnożą.

Opisana metoda jest bardzo obiecująca i miejmy nadzieję, że doprowadzi do opracowania leków, dzięki którym będziemy mogli zastąpić antybiotykową bombę leczeniem celowanym bezpośrednio w Helicobacter pylori.

Pytanie tylko, czy wtedy nadal będzie uważana za metodę „naturalną”? 😉

6. Dieta przeciwko H. pylori

Niektóre produkty spożywcze mają duży potencjał anty – H. pylori, którego szkoda by było nie wykorzystać. Ich regularne spożywanie zmniejsza ilość bakterii w żołądku (nawet poniżej granicy wykrywalności) oraz zwiększa skuteczność terapii lekowej. Listę produktów oraz opis ich działania znajdziesz w tym wpisie.

7. Leczenie naturalne Helicobacter pylori u dzieci

Terapia lekowa u dzieci nie jest zalecana, ale zawsze można zastosować bezpieczne metody, które zmniejszą liczbę intruzów w małym żołądku.

Poza używaniem wspomnianych powyżej produktów spożywczych w normalnej codziennej diecie, można dołączyć laktoferynę. Zredukuje ona nie tylko liczbę bakterii Helicobacter, ale również może wpłynąć pozytywnie na ogólną odporność.

Probiotyk z L. reuteri DSM17648 oraz Saccharomyces boulardii, również jest przydatną i bezpieczną opcją (o ile dziecko nie ma przeciwwskazań). Preparaty zawierające go w swoim składzie, to suplementy diety, więc zarejestrowane są dla dzieci od 3 rż.

Przeciwciała ptasie IgY byłyby świetną opcją właściwie dla każdego, gdyby opracowano preparat w formie leku. Dobrze przebadany suplement od sprawdzonej, dużej firmy też byłby coś wart, jednakże na razie nie widzę takowego na rynku.

Produktów firmy „krzak” swojemu dziecku bym nie podała i Wam również nie polecam.

Leczenie naturalne Helicobacter u dzieci
Istnieją naturalne sposoby ograniczenia infekcji Helicobacter pylori u dzieci i kobiet w ciąży.
Zdjęcie Jessica Rockowitz

Sprawdź także: Czy można kogoś zarazić Helicobacter pylori?

8. Leczenie naturalne Helicobacter w ciąży

Zakażenie Helicobacter pylori może nasilać nudności i wymioty u kobiet ciężarnych, jednak z leczeniem infekcji należy wstrzymać się do końca okresu ciąży i karmienia piersią. Aczkolwiek, w razie absolutnej konieczności istnieje schemat eradykacji (wysokodawkowa z amoksycyliną), który może być zastosowany u kobiet ciężarnych po 12 tygodniu ciąży.

U każdej pacjentki oczywiście będziemy rozpatrywać sytuację indywidualnie. Co w takim razie można bezpiecznie stosować?

Laktoferyna może być bezpiecznie stosowana w czasie ciąży, ma zastosowanie również w leczeniu niedokrwistości w tym okresie14.

Dobrą opcją będą również probiotyki oraz składniki diety opisane we wspomnianym powyżej, osobnym artykule (z wyjątkiem ostatniego punktu rzecz jasna 😉 )

Zioła w ciąży

To, przed czym chciałabym Cię ostrzec, są zioła. Wiele z nich można oczywiście okazjonalnie popijać, pamiętając jednak o jednym.

Zioła zawierają liczne substancje farmakologicznie czynne, działające wielorako i nie zawsze tak, jak się spodziewamy! Naprawdę trzeba na nie uważać, zwłaszcza w ciąży.

Jeśli jakieś zioła zaczniesz popijać regularnie, może ujawnić się ich aktywne działanie. Niektóre działają przeciwzakrzepowo i mogą u osób predysponowanych wywoływać krwawienia (np. pluskwica groniasta).

Nawet jeśli nie będą one groźne, to spowodują, że najesz się strachu… Niektóre, w większych stężeniach mają działanie poronne (np. wrotycz, ruta). Dlatego unikaj regularnego picia naparów ziołowych, zwłaszcza tych o nieznanym składzie!

Leczenie naturalne Helicobacter pylori w ciąży
Zdjęcie: Courtney Kenady

A Ty jakie naturalne sposoby stosujesz? 🙂

Data wpisu: 25.04.2023 r.


Pamiętaj proszę, że artykuł ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Nie zastąpi osobistej konsultacji z zaufanym lekarzem. 

[*] Zwróć, proszę uwagę, że większość preparatów tzw. „naturalnych”, o których wspominam w tym artykule, to suplementy diety. Co to oznacza? Że prawnie (i zazwyczaj również realnie) nie są lekami. Nie przeszły długiego, kosztownego dla producenta procesu dopuszczenia do sprzedaży i kontroli bezpieczeństwa. Do tego, aby sprzedawać suplementy diety w Polsce wystarczy złożyć odpowiednie powiadomienie do Głównego Inspektoratu Sanitarnego i… zacząć sprzedawać 15. Producent nie ma prawnego obowiązku wykonania badań, które potwierdzą, że dany preparat jest bezpieczny, czy działa i czy w ogóle w jego składzie znajdują się składniki, które wg. opakowania mają w nim być.

Dlatego przy wyborze suplementów diety zachowuj ostrożność. Jeśli masz wybór, to wybierz lek zamiast suplementu. Jeżeli nie ma takiego wyboru – raczej decyduj się na produkty sprawdzonych firm. Zdecydowanie odrzucaj firmy, których w ogóle nie jesteś w stanie sprawdzić choćby przez internet.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – skonsultuj się z zaufanym lekarzem. Pamiętaj, że jako świadoma osoba, która chce brać aktywny udział w decyzjach o swoim zdrowiu i leczeniu, ostatecznie bierzesz za te decyzje odpowiedzialność. Wszystkie informacje w moich postach mają Ci w tym świadomym wyborze pomóc.